top of page

Новоандріївка в XIX столітті

Село Новоандріївка, звичайне українське село, розташоване на багатих чорноземах, що за своєю родючістю є серед найкращих в усьому світі. І якщо природа видалася лагідною, поступливою і щедрою, то цього не скажеш про історію.
У 14-15 століттях малозаселені простори Кіровоградщини та території на яких в наш час розташоване село Новоандріївка межували з землями, захопленими литовськими та польськими феодалами з одного боку та турецькими і татарськими з іншого. По цих землях розливалася спустошлива хвиля іноземних поневолювачів. Це приводило до того, що по-перше, землі і надалі продовжували залишатися вкрай малозаселеними (це дало змогу називати їх “Диким полем”), а по-друге саме через малонаселеність, сюди не досягала польська та інші адміністрації. Завдяки цьому землі ставали частиною території на яких зародилось козацтво.
На підконтрольних землях козаки засновували зимівники. Так на землях сучасного Новгородківського району було засновано зимівники на місці сіл Верблюжки та Новгородки. Землі, що прилягали до цих зимівників, входили в зону їх господарчих інтересів. На родючих ґрунтах, в чистих річках, незайманих степах і луках козаки бралися за плуга, полювали звіра, ловили рибу, випасали худобу, ремісникували.
У 1754 році на річці Інгул будується фортеця “Святої Єлизавети”, а навколишні землі роздаються дворянству.
По мірі розвитку феодальних відносин в Російській Імперії посилювалася міграція населення з центральних густонаселених районів на окраїни, на малозаселені місця. Серед переселенців були особисто вільні, але малоземельні селяни і козаки; певну частину складали багаті і заможні селяни. Одною з форм заселення земель були дачі.* До цих пір одна із балок біля села називається Дачихатка. І, нарешті, неосяжні землі приваблювали поміщиків, які переїздили сюди самі і насильно переселяли в свої нові володіння кріпосних селян.
Так у 1856 році поміщицею Левицькою було переселено частину селян з села Оситняжки і на правій стороні балки Гайдамацької, що впадає в річку Лозоватка, виникло село Миколаївка. Інше село, засноване поміщицею, отримало назву від балки Бережинка, на лівому березі якої воно розташувалося. За десятиліття до цього вже було переселено 18 дворів селян з Єлисаветградського повіту. Господарем переселених селян та нового села Лозоватка у верхів’ї балки Бережинка був поміщик Хвостов.
Трохи згодом за селами Миколаївка, Бережинка і Лозоватка і закріпилася спільна назва - Бережинка, різниця була лише за прізвищами поміщиків.
Нижче за течією Лозоватки виникають і інші поселення. Так, за даними "Списку населених місць Херсонської губернії…» на 1859 рік вже 5 населених пунктів краю входили до Покровської волості Олександрійського повіту:

-
село Лозоватка (Бережинка, Хвостовка, Хвойнова) – 18 дворів (59 ч., 56 ж.);
-
село Миколаївка (Левицької) – 18 дворів, (72 ч., 73 ж.);
-
село Бережинка (Левицької) – винокуренний завод;
-
хутір Венедиктовка (Авдотіївка) – 15 дворів, (62 ч., 58 ж.);
-
село Миколаївка (Бужинских) – 8 дворів, (27 ч., 25 ж.)
В статистичних даних Російської імперії зазначалося, що це край багатий на чорноземи, граніт, каолін і т.д. «Скрізь оголення граніту, між балками Кам’янкою-Лозоваткою він показується і на степу у вигляді не високих скель, що видалися із землі; на хуторі Венедиктовка камінь знайшли на глибині 16 арш., пройшовши 1 арш. чорнозему, 10 арш. глини і 4 арш. піску. У Лозоватці (Хвостова) зустрічаються поклади каоліну, але не чистаго, а завжди з крупинками кварцу… Підгрунтова вода знаходиться досить глибоко (8-12 саж.). Водоносний пласт знаходиться під піском і навіть на камені. Глибина чорнозему лежачого скрізь на глині, різна, починаючи від 3-4 верш. до 1 аршина; місцями зустрічаються чорноземні оазиси».

Новим кроком до освоєння і заселення земель була реформа 1861 року про відміну кріпосного права та подальші реформи 60-70-х років 19 століття.
В результаті проведених реформ, не дивлячись на їх половинчатість і незавершеність, більшість кріпосного населення, припинила обов’язкові відносини з поміщиками перейшла на положення селян - власників. А це в свою чергу дало змогу їм вільно пересуватися, купувати та обживати нові землі. Виникають поселення на берегах річки Лозоватка, що впадає в Кам’янку. Лозоватка простяглася більш як на 12 кілометрів. Річку живлять струмки Кам’яний, Лозоватський, Криничеватий та інш.
Сюди переїздять переселенці з сіл Бережинка, Нова Прага, Спасове, Петрокорбівка.
Перші згадки про поселення сучасної Новоандріївки відносяться до 1883 року. Така дата була вирізьблена на сволоці однієї з найстаріших хат села. Спершу село називалося Немолюча балка за відсутністю в ньому церковного приходу. Поступово воно зайняло територію по обидва береги річки Лозоватка та схилах балок, що прилягають. Збільшилась і чисельність населення села. За переписом 1897 року в селі проживало 1386 чоловік.
В 1887 році в селі було збудовано церкву “Святого Андрія Первозванного”. Від назви церкви і на честь Святого в Андріїв день (13 грудня 1903 р.) село було перейменоване в Новоандріївку.
Зрушення в соціально-економічній сфері країни в кінці 19 століття привели до зміни в побуті народу. Вони позначилися не лише на знаряддях праці та одязі, а і в плануванні сіл та будівництві житла. Основним типом житла була хата. На 1897 р. В селі налічувалося 259 хат.
